Restorasyon'da Ölüm Tehlikesi !!

Merhaba Baretsiz Adam okurları. Umarım sağlığınız sıhhatiniz yerindedir.

Bu yazımda Restorasyon sektöründe paradan ve işten daha önemli olan bir konuya değinmek istiyorum. İNSAN SAĞLIĞI..

Çoğumuz farkındayız ki Restorasyon sektörü aslında inşaat sektörüdür. Her işin zorlukları ve riskleri vardır ancak inşaat sektörü çok riskli meslekler grubunda yer almaktadır. Elbette ki nerede ne zaman başımıza ne geleceğini Allah'tan başka kimse bilemez. Ancak tedbir bizden takdir Allah'tandır.

Restorasyon işinde ister ofis ister saha çalışanı olun yine risk altındasınızdır. Çünkü ofiste bile olsanız gerek fotoğraf çekmek için gerek ölçü almak için gerek teftiş yada durum vaziyeti için mutlaka şantiye alanında aktif olacaksınızdır. Saha çalışanları zaten Allah'a emanet :).İnşaat sektörü yada Restorasyon farketmez işe ilk girdiğiniz gün ilk yapılacak işlem sigorta başlangıcınızın yapılmasıdır bu konu bazı uyanık ve umursamaz firmalar tarafından çıkarları için hafife alınsa da çok önemli hem geleceğiniz hem sağlık güvenceniz için işe girdiğiniz ilk gün sigorta başlangıcınızın yapıldığına emin olun. Hatta bazı şirketler sigortasız çalışma karşılığında fazla maaş teklif edebiliyorlar çok nadir ama yok değil 3 kuruş fazla para için geleceğiniz ve sağlık güvencenizi çöpe atmayın.

İşe başladınız sigorta başlangıcınız yapıldı sağlık kontrolleriniz sağlık raporlarınız eksiksiz olmasına dikkat bu her ne kadar şirket ve iş veren sorumluluğu olarak görünse de herhangi bir sağlık sıkıntınız var ise ve şantiyede bunu tetikleyebilecek herhangi bir unsur bulunuyorsa hayatınız tehlikedir.

Diğer bir konu şantiye ortamına uygun kıyafet ayakkabı ve ekipmanlardır. İnşaat

sektörünü anlatmaya eminim gerek bile yok inşaat kelimesinden ortamı hepimiz az çok hayal edebiliyoruz. Tabi ki takım elbise yada güzel elbiselerle çalışmayı umut etmiyorsunuzdur ama sahada aktif olarak çalışan biri olarak işe girdiyseniz eski bir kıyafet yada hareketinizi kısıtlamayan kıyafetler tercih edebilirsiniz zaten hemen hemen hiç bir firmada kıyafette belirli zorunlulukları yoktur. Ancak giyeceğiniz kıyafetin altına sert tabanlı ve uç kısmı içten çelik ile parmaklarımızı koruyan şantiye ayakkabısını şirketler iş sağlığı ve güvenliği gereği çalışanlarına temin etmelidir. Aynı şekilde şantiye yeleğinizi de öyle. Şantiye ortamında ayağına çivi batmaması ve ayağına gelebilecek darbelere karşı engellemek için ayakkabı çok önemli faktörlerden bir tanesidir. Yelek ise farkedilebilir olmanız için önemlidir.

Başka bir önemli nokta ekipmanlardır. Nelerdir bunlar; baret, koruyucu gözlük ve duruma göre işçi eldivenidir. Baret dedim benim yine içim sıkıldı ama siz bana bakmayın lütfen :) Baret tabi ki önemli, başımıza gelebilecek her türlü darbeden korumak için boşuna tasarlamamışlar yine sağlığımız için hayatımız için geleceğimiz için baret ve diğer ekipmanları takmak çok önemli .

Biliyorum makalenin gelişme kısmında bahsettiğim yok baret takın yok ayakkabı takın ona dikkat edin buna dikkat edin çok sıkıcı şeyler hatta bazılarınız okumadan atlayıp geçti. Bizzat kendim baret konusunda hala kendime söz geçiremiyorum. Ama şöyle bir gerçek var ki en ufak bir dikkatsizliğimiz inşaat alanında sonucu Allah göstermesin ölümümüzle sonuçlanabilir. Ben çok şükür ki bizzat böyle bir olaya şahit olmadım inşallah kimse olmaz ancak dikkatsizlik sonucu ekip arkadaşını abisini yıllardır yanında çalıştığı dostunu kaybeden ve anlatırken sesi titreyen bir çok insanla tanıştım. Bazı şeyleri görmeden başımıza gelmeden farkına varmak gerekiyor bilinçli bir restoratör olmamız bilinçli bir konservatör bilinçli bir toplum olmamız gerekiyor. Allah göstermesin bu gün çalıştığım yerde benim bile başıma bir şey gelse anca annemiz babamız kardeşlerimiz kahrolur perişan olurlar diğer herkes sizi çok seven dostlarınız bile iki gün ağlar bu acı bir gerçek dikkatsiz davranmanın ne bize ne bir başkasına faydası yok .


Hiç bir şey sağlığımızdan önemli değildir değerli okurlarım. Eksik bulduğunuz yada eklemek istediğiniz yorumlarınızı siteye üye olarak yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere Sağlıcakla kalın...

30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör