Restorasyon Sektörü Ve Acı Gerçekler

Merhaba Baretsiz Adam okurları.

Restorasyon ülkemizde fazla değeri bilinmemekle beraber birçok insan tarafından restorasyon mesleğinin ne olduğunu bile bilmeyenler var bunun bir çok sebebi var lakin konumuzdan sapmak istemiyorum.


Konuya en başından girelim; Öncelikle restorasyon işinde patron dediğimiz kişilerin hiç abartmıyorum yüzde 90 ı Mimari Restorasyon okumayan insanlar, bunu yanlış maksatta söylemiyorum tabi ki hepsi yılların ustaları hepsi görmüş geçirmiş insanlar ve benim şimdiye kadar gördüğüm patronlarım açıkçası işlerinde harikalar. Söylemek istediğim şey Mimari Restorasyon bölümü okumadan da bu iş yapılabilir özel sektör için konuşuyorum tabi ki. Devlet de olsa tabi ki mükemmel ötesi olur ancak çevremde bir çok kişi hatta bazıları restorasyon bilgisi ve yeteneği üst seviye olan restoratörler bile bütün şartları taşımalarına rağmen devlete giremiyorlar. Çünkü devlette restoratör alımı her sene olmuyor ve olduğu zamanda sayı çok ama çok az . Bu az sayıda devlete giren restoratörlerde bilgi tecrübe yetenek aranmıyor arkadaşlar bunuda söylim en çok aranan özellik sağlam bir dayınız olmalı :) şaka yapmıyorum çok ciddiyim . Yani bu konuda ne yapılabilir çok fazla düşünmedim ama yapılması gereken çok açık sıkı denetim . Yani eğer devlet düşünüyorsanız sizi çok seven sağlam bir torpil olursa yüzde 99 ihtimal olur diye düşünüyorum geri kalan yüzde 1 şanslı kısım oluyor :) .

Restorasyon yönetici kısmını konuştuk şimdi ise çalışan kısmı bir özet geçelim. Arkadaşlar restorasyon bölümünü önceden araştırıp severek isteyerek gidip okuyan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez . Ben dahil restorasyon bölümünü mimarlığa bir adım olarak okuyup daha sonra mimarlık puanı alamayıp bu mesleği yapan yada yapmak zorunda kalan insanlarla dolu hal böyle olunca rahatına düşkün insanlar yıllarca ofis işi arayıp dururken geri kalan kısım sahada çalışıyor ama bunlarında çoğu beden olarak zorlandığı için çalıştığı ortamı beğenmediği için ve bu işi yapamadığı için onlarda fazla dayanamadan ofis işine yönlenleniyorlar böylelikle herkes ofis işi aradığı için ofiste iş bulmak çok ama çok zorlaştı. Yani anlayacağınız bu kısımda çok karışık..


Her neyse bir diğer konu Restorasyon piyasası ; şimdi yazıma devlet restorasyonu kenara ayırarak devam ediyorum özel de sıkıntılar hem çok hem büyük. Bir diğer sıkıntı para . Evet maalesef para bir çok şirket ve taşeronda sıkıntı. Yine kendimden örnek vererek başlamak istiyorum bir önceki Eminönü Yeni Cami Gerçekleri adlı yazımı okuduysanız orada da bahsetmiştim ilk işimde 6 ay maaş alamadım evet şaka değil gerçekten işi öğrenme hırsıyla 6 ay maaş almadan çalıştım. Bu elbette ki her yerde böyle değil şuan çalıştığım şirket her ayın 1 ile 10 u arasında maaşı kesin olarak yatırıyorlar. Ama genel üzerinde konuşmak gerekirse bir çok yerde maaşlar hep gecikmeli yatar 3 gün 5 gün 10 gün hatta 1 ay 2 ay gecikmeli bile yatabilir böyle sıkıntılar restorasyon işinde çok doğal şeyler maalesef :( . İnsan çalışıtığının emeğini alamadığı zaman yada geç aldığı zaman çalıştığı işi ne kadar çok sevse de zevk alamıyor. Neredeyse her yerde yevmiye usulü çalışıldığı için gelmediğiniz maaşınız da kesilir. Maaşınızı müteahhit yatırdığı için gününde yatırması yatırmaması biraz insanlığına kalmış biraz durumuna kalmış biraz keyfine kalmış vb.


Yani anlayacağınız sıkıntı, sıkıntı ve sıkıntı...

Amacım Restorasyon mesleğini kötülemek ve sizi soğutmak değil bende restorasyon işindeyim ve severek yapıyorum ama bu acı gerçekleri illa yaşayarak bilmeniz gerekmiyor Baretsiz Adam sitesinin de gerçek amacı bu zaten sizleri önceden bilgilendirerek doğru kararı vermenizi ve bu işi seviyorsanız bu zorluklara katlanmanız gerektiğini hedefliyorum...


Umarım bu yazı size faydalı olmuştur. Benim eksik kaldığım yada unuttuğum yerleri sitemize üye olarak yorum kısmında paylaşabilirsiniz...

69 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2020, BaretsizAdam tarafından Wix.com ile kurulmuştur.