Restorasyon Sektörünün Önemli Ve Önde Gelen İsimleri

Zeynep Ahunbay Kimdir?

1946'da doğdu. İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden 1970 yılında 'yüksek mimar' olarak mezun oldu. Doçentlik tezi 'İstanbul Medreseleri Koruma Ve Yeniden Kullanım Açısından Bir Değerlendirme' konusundadır. Hasankeyf'te kurtarma, Ayasofya Müzesi koruma çalışmalarında aktif görev aldı. Vehbi Koç Ödülü 2017'de Prof. Zeynep Altunbay'a verilmiştir.


Sinan Genim Kimdir? 

1945'de doğmuştur. Lisans öğrenimini 'İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu'nda yapmıştır. 'Ankara Devlet Mühendislik- Mimarlık Akademisi Mimarlık Röleve Ve Restorasyon Bölümü'nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1994'te 'Yapı Dalı Koruma-Yaşatma Başarı Ulusal Mimarlık Ödülü'nü Sevgi Erdoğan Gönül Evi Projesi ile almıştır. Şu anda İstanbul III Numaralı Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı Ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği başkanlığını yürütmektedir.

Jale İnan Kimdir?

Ülkemizin ilk kadın arkeoloğudur. 1914 yılında doğmuştur. Berlin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde Alexander Von Humboldt Vakfı bursu ile eğitim görmüştür. Perge ve Side antik kentlerinde uzun yıllar programlı kazılar yürütmüştür. Avrupa ve Amerika Müzeleri'nde bulunan ülkemizin topraklarına ait eserleri tespit etmiştir ve heykel parçalarının yurdumuza geri dönüşlerini sağlamıştır.

45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör