Restorasyon Ve Konservasyon Arasında ki Farklar

Merhaba Baretsiz Adam okurları. Restorasyon ve Konservasyon birbiriyle aynı anlamdaymış gibi kullanılsa da birbirlerinden farklıdırlar.

Konservasyon, objenin çevre koşullarını kontrol altına alarak bozulmasını yavaşlatma işlemidir. Bu işleme, objeyi çürümeye ve bozulmaya karşı stabil hale getirmek de girer. Çürüme kimyasal değişikliklerden, böcek veya mikroorganizmalardan, fazla ısı, ışık ve nemden, bozulma ise objenin sergilenme veya saklanma biçiminden kaynaklanabilir.

Konservasyonun amacı, geri dönüşümü olabilecek işlemlerle objeyi bulunduğu haliyle koruyarak bozulmasını, çürümesini durdurmak veya yavaşlatmaktır.

Konservasyon obeyi, eseri, yapıyı olabildiğince en az şekilde müdahale etmek ve korumaktır. Restorasyon sektöründe en zor işlemde hiç şüphesiz budur. Sıfır bir yapı yapmak veya bir objeyi yeniden yapmak daha az uğraş ve daha kolaydır. Ancak konservasyon bunun tersine özgünlüğünü korumak ve bozulmaları minimum müdahale ile onarmak birden fazla işlem ve çaba gerektirir.

Restorasyon, objenin eksik parçalarını tamamlayarak orijinal objedenayırt edilmesi hemen hemen imkansız bir onarım yapma işlemidir.

Amacı ise, eğer olanak varsa objeyi eski fonksiyonuna ulaştırmaktır. Tekstil ürünlerinin restorasyonu sırasında, restoratör, restore dilecek ürün ile aynı hammaddeye, numaraya, büküm sayısına ve kat adedine sahip iplik ile birlikte aynı dokuma tekniğini kullansa bile ancak yaklaşık bir sonuç mümkündür. Örneğin restorasyon görmüş bir halının restore edilmiş kısımlarını yüzünden ayırt etmek çok zor olsa da sonuçta bu halı orijinal halının tıpatıp aynısı değildir. Ne yazık ki bazen mükemmel bir sonuca ulaşabilmek amacıyla restorasyon sırasında yapılan bazı işlemler antika değeri taşıyan birçok tekstil ürününe çok zarar vermiştir. Restorasyonda kullanılmak amacıyla eski Anadolu kilimlerinden iplikler sökülmüş veya restore edilecek ürün ile aynı orijinde, yaşta ve tipte bir halıdan parçalar kesilmiş, belki de büyük bir sanat değeri taşıyan bazı tekstil ürünleri bu şekilde tamamen ortadan kaybolmuştur.

Bu konuyu en iyi açıklayacak örnek Victoria and Albert Museum ile Los Angeles Country Museum of Art'da bulunan Ardabil halılarıdır. 16. yüzyıla ait bu İran halılarından Victoria and Albert Museum'da bulunanı 1890 yılında diğer eşinden parçalar kullanılarak restore edilmiştir'. Bugün için böyle bir çözüm yerine bilgisayar teknolojisi yardımı ile halının restore edilmesine gerek kalmadaneksik parçalar fotoğraf ile tamamlanarak bütünün ne şekilde görüleceği rahatlıkla izlenebilir*. Ancak günümüzde hala bazı yerlerde, eski parçaların sökülerek bunlardan elde edilen yünün restorasyonda kullanılmasına devam edilmektedir.


Restorasyon Ve Konservasyon Kelimeleri birbirine karıştırlıp aynı tutulsa da aralarında büyük bir fark olduğunu hep beraber inceledik. Sizinde eklemek istediğiniz kısımlar veya yazı hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi sitemize üye olarak yorum kısmında belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın..

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2020, BaretsizAdam tarafından Wix.com ile kurulmuştur.