Restorasyonda Ofis Çalışanı Mı? Yoksa Saha Çalışanı Mı?

Merhaba Baretsiz Adam okurları.. Öncelikle herkesin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Restorasyon Bölümünü okurken tabi ki benim aklımda hep mimarlık düşüncesi vardı ancak gerek sınıf arkadaşlarım gerek çevremdeki restoratör adaylarıyla gelecek planlarımız ve meslek konusunda konuştuğumuzda herkes üstü başı temiz çayı çorbası çalışma masasının yanında bilgisayar başında hafif müzik eşliğinde çalışma hayalleri kuruyor bunun üzerine planlar yapıyordu. Kendimi tabi ki ayırmıyorum eğer mimarlık olmama ihtimalinde bende böyle hayaller kuruyordum. Şöyle bir itirafta bulunayım ben okulu bitirip restorasyon mesleğine atılmadan önce restorasyon işinin sadece masa başı hayallerimde ki gibi olduğunu sanıyordum. Bu konuda kendimden daha çok okuduğum okulu suçluyorum. Çünkü Okulun ilk gününden son gününe kadar hep ofis işleri üzerine eğitim öğretim yaptık yani benim zamanımda uygulamalı yada sahada yapılabilecek eğitim verilmedi. 2015-2017 yıllarında Ayvansaray Üniversitesinde okuyan takipçilerim var bilirler. Şuan nasıl bilemiyorum. Yani anlatmak istediğim gerek eğitim hayatımız gerek rahatlığa olan düşkünlüğümüzden dolayı sürekli ofis hayatının hayalini kurmuş ve restorasyon işinde çalışırsam sadece ofis işlerinin olduğunu sanıyordum.

Asıl konumuza gelmek istiyorum Restorasyonda saha çalışanı mı, ofis çalışanı mı, iki arasında ki farklardan bahsetmek istiyorum.

Restorasyon ofis alanında çalışmak istiyorsanız günümüz şartlarında çok ama çok zor. Peki neden zor? Çünkü istek çok istihdam az arkadaşlar bir çok kişi tanıyorum bütün ofis programlarını bilip yüzlerce proje çizip hayata geçirmiş ama şuan işsiz olan. Ofis alanında iş istiyorsanız üç şeye ihtiyacınız var. Nedir bunlar;

1- 3Dmax , Autocad, Tridimax, SketchUp, Photosph gibi belli başlı programlarını öğrenmeniz ve hakim olmanız gerekiyor hepsini bilmeseniz bile minimum 3 tanesini bilmeniz gerekiyor çünkü yine genel konuşuyorum ofise personel almak isteyen iş verenler mutlaka bu şartı istiyor yani kimse şunu demez arkadaşlar ben eleman alayım her şeyi ben öğreteyim demez. Bunun için ya çok şanslı olmalısınız yada akrabanızın işi olmalı.

2- Restorasyon çevrenizin olması gerekiyor. Bu konuda sosyal medyadan bir çok soru alıyorum iş arıyorum bulamıyorum. Arkadaşlar çevre her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemli bizzat kendim 1 ay internetten iş aradım bulamadım 1 ay sonra başka çalıştığım bir yerden bir tanıdık sayesinde iş bulmuştum. Bazen işçiye ihtiyaç olmasa bile bir çevreniz sayesinde işe girme fırsatınız oluyor. Bu sebepten gerek sosyal medyadan gerek baretsizadam.com websitemiz gibi restorasyon sitelerinde aktif olun üye olun yazılar paylaşın yani sürekli adınız bir yerlerde bulunsun sosyal olun, belki şimdi işinize yaramayabilir ama hiç olmadık bir zamanda en zor zamanınızda bir bakmışsınız bir mesaj gelmiş bir fırsat gelmiş. Bu madde bu yüzden çok çok önemli.

3- Bu madde çok önemli :) şanslı olmalısınız. Yani elbette ki her şeyde bir hayır vardır lakin bazen öyle anlar oluyor ki çok güzel bir fırsat buluyorsunuz ama 1 saatle kaçırmışsınız yada hayatınızın en mükemmel işi dediğiniz yerde bir anda her şey tersine dönüyor müteahhit iflas ediyor bunlar bu sektörde çokca olabilecek şeyler o yüzden bir şanslı olmakta da fayda var diyelim :)

Gelelim Restorasyon sahada çalışma ortamına;

Restorasyon saha alanı ofis alanıyla karşılaştırıldığında istihdam alanı biraz daha fazla iş bulma imkanınız yüksek ancak bununda biraz zorlukları var bu konu hakkında önceki Restorasyon Sektörü Ve Acı Gerçekler adlı yazımda biraz bahsettim birazda bahsetmek istiyorum. Saha da çalışmak benim gibi saatlerce oturmayı sevmeyen ve çabuk sıkılan kişiler için çok güzel ancak beden olarak biraz yorucu olabiliyor yaptığınız işe göre değişebiliyor tabi ki şantiyede tozun toprağın gürültünün içinde çalışmakla ofiste temiz bir ortamda ve sakin sakin çalışmak aynı olmayacaktır tabi ki. Yalnız böyle anlatırken kulağa kötü geliyor ancak gerçekten güzel bir ekiple çalışıyorsanız saha çalıştığınız ortam harika bir yer oluyor her gününüz ayrı bir macera ve gırgır olabiliyor. Saha ortamında beden olarak yoruluyorsunuz ama 15-20 dakika dinlendikten sonra dinlenmiş oluyorsunuz kafa olarak sizi yorabilecek şeyler neredeyse hiç yok gibidir. Ancak ofis işinde bu tam tersi projeyi yanlış çizme ve hesabınızı kitabınızı yanlış yapma lüksünüz yok sürekli dikkatli olmak zorundasınız. Hele ki sıkıntılı bir işte çalışıyorsanız çok daha stresli olabilirsiniz birde bunun üstüne saatlerce oturduğunuz yerde boyun ve bel ağrısı da varsa çekilmez olacaktır.

Son olarak sahada çalışmak istiyorsanız arkadaşlar fazla naif olmamanız gerekiyor yani çok çabuk kırılgan çok alıngan ve asosyal biriyseniz şantiye ortamı hem sizi çok sıkar hemde yapamazsınız zaten böyle bir çalışanı iş verenlerde tutmak istemez . Atılgan olmanız gerekiyor öğrenme isteğiniz olması gerekiyor sosyal olmanız gerekiyor. O zaman işler yolunda gidecektir emin olun.


Velhasıl karar yine sizlerin, ben olabildiğince tarafsız ve samimi bir şekilde merak eden ve tercih yapmak isteyenler için anlatmaya çalıştım elbetteki eksiklerim ve unutmuş olduklarım vardır inşallah benim bu eksiklerimi tecrübeli okuyucularım siteye üye olarak yorum kısmında belirtir böylelikle restoratör adaylarına faydalı bir yazı olmuş olur.

Sağlıklı Ve Mutlu Bayramlar Diliyorum Hoşcakalın...


58 görüntüleme3 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2020, BaretsizAdam tarafından Wix.com ile kurulmuştur.