Restoratör Amele mi? Sanatçı mı?

Merhaba Baretsiz Adam okurları. Bu gün benimde fazlasıyla canımı sıkan bir konu hakkında yazmak istedim. Eminim ki bir çok restoratör ve konservatör arkadaşlarımız da bu konuda rahatsız oluyorlardır.

Her ne kadar piyasa da okul okumadan diploma sahibi olmadan restorasyon işini yapan kısım olsa da restorasyon, konservasyon 2 yıl yada 4 yıl eğitim alınarak bir çapa sonucu bir emek sonucu bir yere gelinen bir meslektir. Sadece bir meslek de değil bunun yanında ülkemizin vatanımızın kültürel değerlerini koruyan gözeten onaran ve onları yok olmaktan alıkoyan en az öğretmenlik kadar önemli ve değer hak eden bir istihdam alanıdır. Bu gün bir çok gezdiğimiz tarihi mekanlar, suyundan içtiğimiz çeşmeler, ibadet ettiğimiz camiler ve daha niceleri biz restoratör ve konservatörlerin sayesindedir.

Fakat... Fakat diyorum çünkü bir sıkıntımız bir sorunumuz bir yanlış anlaşılma bir hor görme bir aşağılama var. Sorun şu ki arkadaşlar böyle güzel bir meslek yeterince değer görmüyor sadece meslekte değil bu mesleği yapan biz işçi kısmı da değer görmemekle beraber üstüne bir de aşağılama tavırları ile birçok kez karşı karşıya kalıyoruz. Örnek olarak kontrol gelir kolay gelsin bile demez sanki ülkenin anahtarı onda sanırsın, şef gelir selam sabah yok biraz daha hızlı olmamız lazım sanki robot çalıştırıyorlar, dışarıdan bir insanı gelir üzerimizde ki eski kıyafetten midir nedir anlamıyorum ama dilenciymişiz gibi bakarlar, hatta sahada çalışan restoratörleri fotoğraf çekmek için ofis restoratörü gelir üstümüz tozlu pis ondan mıdır nedir havasından geçilmez sanki inşaat mühendisi :). Çalıştığım yeri bakan ziyarete geldi 4 katlı binayı 5 dakika gezdi yanımızdan geçti selam sabah kolay gelsin demeden çıktı gitti sonra sosyal medya da gördük ki geziyoruz çalışıyoruz 1 dakikalık video paylaşmışlar komedi gibi :). Bakınız Baretsiz Adam okurları amacım kimseyi rencide etmek yada aşağılamak değil ancak durup etrafımıza bakıyorum bizim gördüğümüz muameleyiinşaattaki amele vasfında ki abilerimiz bile görmüyor. Bütün olay giydiğimiz tozlu topraklı boyalı kıyafetler yüzünde mi yani bunlar kıyafete göre mi muamele yapılıyor bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Sıvacısı da mimarı da kontrolüde aynı amaç için çalışıyor.


Etrafımıza bir bakalım sanatçı grubunda ki herkesin gördüğü değere ve muamaleye bakalım kendimizle karşılaştıralım.. Sizede enteresan bir durum yok mu?.

Restorasyon mesleğine verilen değer zaten ortada bu konu hakkında önce ki yazılarımda bahsettim.

Şunu parantez içinde söylemek istiyorum eğer Milli Saraylar, Belediye yani devlet bünyesinde bir restoratörseniz tabi böyle bir sorun ile karşı karşı değilsinizdir :) buda ayrı bir enteresan konu.

Umut ediyorum ki mesleğimiz yaptığımız iş bir gün hak ettiği değeri bulur.


Bu konuda sizinde yorumlarınızı çok merak ediyorum. Siteye üye olarak yorum yapmanızı duygu ve düşüncelerinizi bekliyorum. Sağlıcakla kalın...

96 görüntüleme2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör