Restoratör Ve Konservatör Olmanın Avantajları!!

Merhaba Baretsiz Adam okurları. Biz restoratör ve konservatörler için iş hayatımızda zor koşulların olduğunu ve bu da yetmiyormuş gibi şartları zorlaştıran etkenleri daha önceki yazılarımda aktardım, aktarmaya da devam edeceğim inşallah. Birazda biz restoratör ve konservatörler için eğlenceli ve avantajlı noktalarına değinmek istiyorum.

En baştan başlamak istiyorum yani okul sıralarından. Eğer restorasyon programını okuyorsak derslerimiz diğer çoğu programların aksine daha keyiflidir. Özellikle gün boyu sözel anlatım sayısal anlatım derslerini dinlemek istemeyen öğrenciler için daha keyiflidir. Çünkü bir çok okulda derslerin çoğunluğu uygulamalı pratikte derslerdir, bilgisayar destekli derslerdir geri kalanı da bir iki tane sözel derslerdir. Ayrıca yine genel olarak konuşuyorum restorasyon programında eğer el becerimiz var ise çok zorlanmadan okulunuzu tamamlayabilirsiniz.


Başka bir avantajımız ise mezun olduğumuzda başlıyor. Eğer restorasyon programından mezun olduysak bir çok farklı kariyer yapma seçeneğimiz var. Bu alanda mükemmel bir kariyer için ilk adım restorasyon okumak bu alanda kendinizi geliştirdikten sonra adım adım gitmek gerçekten kendinizi geliştirmenize göre sizi çok önemli yerlere getirebilir bu alan için söylüyorum.

Restorasyon programından mezun olduğumuz takdirde;


Mimarlık

İç Mimarlık

Eski Çini Onarımları

Geleneksel Türk El Sanatları

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı


Lisans programlarından birine DGS ( Dikey Geçiş Sınavı ) ile geçiş yapabilme hakkımız bulunmaktadır. Kariyer hedefiniz, gelecek planınız ve yeteneğiniz neye müsaitse o alanda ilerleyebilirsiniz.

Restorasyon sektöründe çalışıyorsak bununda bir çok avantajı var ;


- Yaptığımız işlerin bir zanaat ve el becerisi isteyen işler olduğu için belli bir zamandan sonra el becerimiz gelişiyor ve bir bakıma zanaat öğrenmiş oluyoruz.

- Bir işe başlamadan önce durum değerlendirmesi yapmak zorunda olduğumuz için dikkat ve değerlendirme olarak da kendimizi ister istemez geliştirmiş oluyoruz.

- Herhangi bir sorun ile karşılaştığımız takdirde tecrübe kazandıkça problem çözme yeteneğimiz gelişiyor.

- Gerek şehir dışı gerek yutdışı işlerinde gezme ve farklı kültürleri görme fırsatımız oluyor.

- Çoğunluk olarak ekip şeklinde hareket edildiği için hem sosyal olmaya hemde ekip olarak çalışmaya eğilimli oluyoruz.

- Hem yönetme hem iletişim becerilerimiz gelişiyor.

- Farklı tarihi ve kültürel yapılarda çalıştığımız için hem tarih bilgimiz oluyor hemde buralarda çalışarak bu yapılarda bizimde bir emeğimiz oluyor.


Daha bir sürü madde eklenebilir elbette yeri geliyor eleştiriyor yeri geliyor bir çok yanlışı dile getiriyoruz mesleğimiz hakkında lakin şu bir gerçek bu işe severek yaparsanız çok büyük keyif alır ve çok güzel şeylere imza atabilirsiniz.

Bu meslekte yeri geliyor tozun toprağın içinde amele abilerimiz misali çalışıyoruz yeri geliyor aşırı yerden yüksekte tehlikeli yerlerde çalışıyoruz yeri geliyor masa başında çizim yapıyoruz hiç bir yere bağlı kalmıyoruz bu yüzden kendi şahsi görüşüm ben mesleğimi restorasyon işini severek yapıyorum. İnşallah düzelmesi gereken yanlışları düzeltip amaç ve hedeflerimiz yerine getirirsek restorasyon sektörü çok güzel yerlere geleceğine hiç şüphem yok.


Siz değerli okurlarımında eklemek istediği ve yorumlarınız var ise sitemize üye olarak yorum kısmında belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın...Bazı Üniversitelerin Mimari Restorasyon Sayfalarına Bağlantılar


1. https://avanosmyo.nevsehir.edu.tr/tr/mimari-restorasyon

2. http://bologna.avrasya.edu.tr/kategori/genel-bilgiler/on-lisans-meslek-yuksekokulu-mimari-restorasyon-77.html

3. http://serik.akdeniz.edu.tr/index.php/mimarlik-ve-sehir-planlama/mimari-restorasyon/

4. http://archrestprog.yasar.edu.tr

5. http://www.kavram.edu.tr/sayfa.aspx?mid=396

6. http://guzelyurt.aksaray.edu.tr/tr/mimari-restorasyon

7. https://www.sisli.edu.tr/programdetay/6/mimari_restorasyon

8. http://iskilipmyo.hitit.edu.tr/tr/mrp/detay/program-bilgileri

9. http://www.faruksarac.edu.tr/bolumler/istanbul-yerleskesi/3

10. http://www.akademik.adu.edu.tr/myo/karacasu/default.asp?idx=323233

11. http://www.gmyo.sakarya.edu.tr/tr/i/8144/mimarlik-ve-sehir-planlama

12. http://vs.ieu.edu.tr/architectural_restoration/tr

57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2020, BaretsizAdam tarafından Wix.com ile kurulmuştur.